ZborovskáAlešova
Header image
Památky UNESCO v Polsku Tisk Email

Je středa 19. září 2018 a my dolaďujeme poslední detaily naší exkurze. V 6:30 přijíždí autobus a v 6:50 do něj nastupují poslední opozdilci. S úderem 7. hodiny opouštíme Turnov a vydáváme se na cestu.

Naší první zastávkou je Svídnice, kde navštěvujeme překrásný protestantský kostel. Po prohlídce kostela i rozsáhlých zahrad nasedáme zpět do autobusu a vyrážíme směr Wroclaw, město trpaslíků. Zde jsou k vidění zajímavosti jako hlavní rynek i s budovami radnice, městské domy Jeníček a Mařenka a kostel sv. Alžběty. Na další cestě tímto úchvatným městem si můžeme prohlédnout Wroclawskou univerzitu, ostrov Tumski, katedrálu sv. Jana Křtitele a v neposlední řadě multimediální fontánu. Po tomto náročném dni všichni odjíždíme na ubytování.

20. září v 9:30 ráno všichni účastníci již sedí v autobuse a všichni vyrážíme na cestu do města Krakow. Prohlídku tohoto města začínáme na Wawelu, následuje katedrála a zvonice. Na další cestě nás čeká kostel sv. Petra a Pavla. Po prohlídce impozantního interiéru se ocitáme na Malém rynku, dále pokračujeme k Mariánskému kostelu a končíme na Velkém rynku. Zde nemůžeme opomenout krátký výklad o třech hlavních budovách, jimiž jsou radniční věž, kostel sv. Vojtěcha a Soukenice. Po výkladu přichází individuální prohlídka města s možností nahlédnout také do manufaktury na výrobu bonbónů. Z města pak odjíždíme do solných dolů Wieliczka, kde nás čeká zajímavá cesta jejich podzemím.

Ve čtvrtek 21. září v 8:00 máme před sebou nejemotivnější den – prohlídku celého areálu vyhlazovacího tábora Březinka, která trvá téměř 2,5 hodiny, dále nedalekého města Osvětim, včetně koncentračního tábora Osvětim, kde mlčky procházíme plynové komory, sledujeme autentická videa, fotografie i příběhy lidí, kteří zde prožili peklo.

Nadešel poslední den naší exkurze 22. září, kdy v 7:45 odjíždíme z ubytování na poutní místo Čenstochová. Při individuální prohlídce areálu můžeme vidět bezpočet kaplí, bohoslužby nebo černou Madonu. Nyní už nás čeká závěrečný bod naší exkurze, a to Karpacz a protestantský kostel Wang. Po prohlídce zahrad a blízkého okolí vyrážíme všichni ve zdraví směr Turnov.

Odborný dohled při realizaci zájezdu tvořily:

Mgr. Dana Votrubcová, garant exkurze

Mgr. Veronika Seppová, oponent exkurze

Mgr. Zdeňka Bičíková

 

Maturantky: Leona Říhová, Veronika Ouhrabková, Šárka Möllerová a Nikol Lorencová

 
   Copyright © 2014 OHS Turnov. Všechna práva vyhrazena.  IT business, dodavatel IT řešení pro region Český ráj a okolí