ZborovskáAlešova
Header image
První měsíc asistentky z USA na naší škole Tisk Email

Jistě Vám neuniklo, že ve škole působí nová asistentka pro výuku angličtiny. Georgii Grace Keller Edwards potkáváme ve škole, ve městě i na sportovních akcích, vždy usměvavou a plnou pozitivní energie. Stala se součástí týmu angličtinářů, kteří si ji oblíbili pro její vstřícnost, pracovitost a smysl pro humor. Žáci se před ní postupně zbavují počátečního ostychu a těší je, že se s rodilou mluvčí dorozumějí a že se od ní dozvědí nové informace a přitom se často dobře pobaví.

Za první měsíc pobytu u nás stihla poznat spoustu lidí, mnoho zajímavých míst v celé republice, spolu se svou mentorkou a ředitelkou školy se zúčastnila setkání členů letošního Fulbrightova programu v sídle Velvyslanectví USA. 

A jak vnímá svůj první měsíc u nás Georgia? Tady jsou její postřehy:

„I have absolutely loved my first month of teaching at the business academy and engineering high school here in Turnov! I have a beautiful walk or bike ride to school, my colleagues are kind and helpful, and my students are so curious and make me laugh a lot. So far, most of my classes have been with the 3rd and 4th year students in tourism, hotel/hospitality, business, and engineering, but I’ve also had the pleasure of meeting many 1st and 2nd year students at English Club. We’ve been meeting twice a week after school (Mondays in a classroom and Tuesdays at Turn-Off Cafe), and it has been a great opportunity for students to ask me questions about my life and to learn more about American culture and English through games and conversation. I’ve also learned a few things from them – like some interesting Czech words and famous Czech musicians.

I love to travel and do activities outside, which means the Bohemian Paradise has been the perfect place for me to live. I enjoy biking along the Jizera River, running up the hills by the ski lift near my house, and walking around this beautiful town. I have also been able to explore a little more of the surrounding area by attending the 1st year students‘ sports course in Malá Skála, biking to Klokoči and Mirová pod Kozákovem, mushroom hunting near Třeboň, registering with the foreign police in Liberec, and visiting other American Fulbright English teachers in Železny Brod, Prague, Brno, Ostrava, and Česky Těšin. I like meeting new people and spending time with my students, so if anyone has a new place or new adventure to show me, please let me know! I would love to come.

Děkuji for a great first month!“        

Georgia

Pro všechny zájemce připomínáme, že English Club mohou navštěvovat v pondělí ve 14:15 v učebně Z318 nebo v úterý ve stejném čase v kavárně Turn-Off.

Georgia Grace Keller Edwards a Eva Špínová

 
   Copyright © 2014 OHS Turnov. Všechna práva vyhrazena.  IT business, dodavatel IT řešení pro region Český ráj a okolí